بررسی یک پروژه،

مدرسه طراحی دانشکده معماری ملبورن – Melbourne School of Design Building for the Faculty of Architecture

ملبورن،ایالت ویکتوریا، استرالیا

پانل های جاذب صدای کناف در طراحی محیط آموزشی (5)

ساختمان “مدرسه طراحی” با ملاحظاتی محتاطانه و رویکردی الهام بخش و با استفاده از مصالح و روش های ساخت به روز در مدت  5 سال در دانشکده معماری دانشگاه ملبورن استرالیا طراحی و ساخته شده است

طراحی شامل 6 سطح، به صورت همکف و 5 طبقه بود که مستندات آن در سال 2012 کامل شد  و 4 ماه جلوتر از برنامه در آگوست 2014 کامل و افتتاح شد. طرح ساختمان شامل سه سالن سخنرانی، یک کارگاه آموزشی، یک کتابخانه، دو فضای نمایشگاهی، یک کافه، تعداد زیادی اتاق کار معماری  در سه طبقه، یک کارگاه بزرگ برای دورهمی های آموزشی و غیر رسمی، و تعداد زیادی کلاس های درس می شود.

این پروژه چالش های بسیاری برای معمارانش به همراه داشت. یکی از ملاحظات اصلی طراحی این ساختمان مدیریت ویژگی آکوستیک(جاذب صدا) آن بود. طراحان نیاز به مصالحی داشتند که در سراسر فضاهای متعدد ساختمان به صورت آکوستیکی(جاذب صدا) عمل کند، به عنوان مثال، طبقه همکف، ورودی لابی عمومی و کارگاه های آموزشی که همگی دارای سطوح مختلف سخت و بازتابنده صدا هستند.

پانل های جاذب صدای کناف در طراحی محیط آموزشی (3)

استفان جورجالاس (Stephen Georgalas) از شرکت معماری جان واردل می گوید:” ما باید به صورت همزمان مطمئن می شدیم که هم به درستی طرح نمای خارجی ساختمان جدید را هماهنگ با ساختمان های دیگر دانشگاه پیش می بریم، هم به درستی از مصالح و ساختار های با کیفیت و مناسبی استفاده کنیم که خاصیت اکوستیک بودن را  ایجاد می کنند، از طرفی ایجاد دسترسی های مناسب برای سرویس های تاسیسات نیز به سهولت اجرایی باشد، و در نهایت با بودجه در نظر گرفته شده نیز همخوان باشد.”

ترکیب قابلیت های اکوستیک( جاذب صدا)، فراهم کردن امکان دسترسی به تاسیسات که قابلیت استفاده به صورت یکپارچه و هماهنگ با دیوار ها و سقف را داراست، و از طرفی جلوه ظاهری محصولات و انطباق و عجین شدن آن با زبان طراحی در سراسر پروژه، محصولات کناف را برای یک طراحی همه جانبه و بی عیب به انتخاب شماره یک طراحان و مجریان این پروژه تبدیل کرد.

پانل های جاذب صدای کناف در طراحی محیط آموزشی (2)

ساختمان نهایی یک طراحی برتر و مفهوم رویکرد مشترک برای خلق فضاهای کاربردی و زیبا را به نمایش می گذارد. ساختمانی که به محض ورود به آن، خود درس هایی برای آموختن بهمراه دارد و یادگیری را از همان ابتدا برای مخاطبین اش آغاز می کند.

با افتخار، بخشی از ویژگی های این ساختمان با اتکا به مشخصات و کاربرد محصولات کناف اجرایی شده است.