بررسی یک پروژه،

مدرسه “سَنت مونیکا” – St Monica’s Primary School

ایالت ویکتوریا، استرالیا

مدرسه “سَنت مونیکا” در شمال غربی ملبورن واقع در بندر موونی(Moonee Ponds)، و در سال 1856 ساخته شده است. در 30 سال گذشته، این مدرسه دستخوش بازسازی گسترده با ادغام مدارس دخترانه و پسرانه، ساخت دانشکده، بازسازی فروشگاه و بوفه بزرگ داخلی، اضافه شدن کلاس های بیشتر و در نهایت ساخت “ساختمان دانش آموزان مقاطع بالا” در سال 2015 بوده است.

” ساختمان دانش آموزان مقاطع بالا ” برای دانش آموزان سال پنجم و ششم این مدرسه، که مقاطع بالا محسوب می شوند، یک فضای سرپوشیده بزرگ با ظرفیت 150 نفر فراهم آورده است تا تنوع و فرصت های آموزشی بیشتری در اختیار آنها قرار بگیرد. این فضای چند کاربره ی مدرن، 6 کلاس عایق در برابر صدا را نیز در خود جای داده است. یک فضای آموزشی مشترک وسیع به همراه بخشی برای برگزاری ارائه ها نیز در مرکز این طراحی قرار دارد.

توسعه این بخش از مدرسه سنت مونیکا در ادامه  ساخت و توسعه ساختمان دانش آموزان کلاس های پایین تر انجام گرفت، لازم به ذکر است که آن پروژه نیز “جایزه نوسازی و مدرن سازی مدارس” و “جایزه نوسازی” ایالت ویکتوریای استرالیا را از آن خود کرده بود. این دستاورد های بزرگ،  مدرسه سنت مونیکا را با حفظ پیشنه و میراث 160 ساله، به مدرسه ای کماکان شایسته احترام در قرن 21 تبدیل کرده است.

گابریلا بوتو، از معماران شرکت “Cortese Baldasso” که مجری این نوسازی و توسعه است، این نظر را در مورد پروژه دارد: ” یکی از ملاحظات کلیدی در ساخت و یا نوسازی مکان های عمومی یا اینچنینی، ملاحضات مربوط به صداست. مدارس به قصد آموزش، یادگیری و مطالعه ساخته شده اند، اما غالب اوقات با حجمه تعداد زیاد دانش آموز در یک فضا و یک زمان، به یک محیط پر سرو صدا همراه با همهمه های همیشگی و نامفهوم تبدیل می شوند، عاملی که مستقیما به کاهش بهره وری و فاصله گرفتن از رسالت اصلی مدارس منجر می شود.”

پانل های جاذب صدای کناف در پروژه (4) (Copy)

گابریلا در ادامه می گوید : “ما قبلا از پانلهای سقفی جاذب صدای کناف استفاده کرده بودیم و می دانستیم که این پانلهای سوراخ دار جاذب صدا، به خوبی در این محیط ها موثر واقع شده و انتخابی کامل و عالی برای کلاس های درس و محیط های آموزشی هستند.

این پانلهای سقفی، عملکردی استثنایی و ایده آل در جذب صدا برای مدارس و محیط های تجاری و عمومی مثل سالن های کنفرانس و فضاهای بیمارستانی دارند.از طرفی این پانلها اولین پانلهای جاذب صدا با ویژگی تصفیه هوا در دنیا هستند.”

یکی از ویژگی های اصلی ساختمان دانش آموزان مقاطع بالا، سقفی با طراحی های منحنی و طرح هایی منظم و غیر منظم، با سازه های فولادی پشتیبان در آن است. پانلهای سقفی کناف این امکان را فراهم کردند تا در کنار ویژگی جاذب صوت، معماران هم بتوانند ایده های معمارانه و هنری را با اشکال منحنی وار در سقف به طراحی شان  اضافه کنند. ایده ها و اجرایی که صرفا با تکیه به ویژگی ها و انطباق پذیری محصولات کناف محقق شد. با ملاحظات انجام شده در تولید محصولات کناف، از نگاه کاربران طرح و اندازه سوراخ های این پانلهای سقفی نیز در نهایت مکمل طراحی معماران و بخشی از زیبایی های پروژه قلمداد شدند. جزییاتی که هم کارایی بالا در اجرا و هم ظرافت هایی در طراحی بهمراه دارند.

فضای آموزشی ساختمان دانش آموزان مقاطع بالا مدرسه سنت مونیکا، برگزاری دوره های سه ساله پنجم و ششم نظام آموزشی استرالیا، را در این مدرسه فراهم می کند.

یک فضای ارائه کنفراس و آموزش با 75 صندلی، فضایی آزاد با چند کاربری، یک فضای آموزشی اشتراکی مدرن با دو طرح نازک کاری زیبا، فضای مطالعه گروهی و فضایی برای دورهمی های دانش آموزی( با هدف تشویق دانش آموزان به یادگیری های گروهی در کنار آموزش و یادگیری های فردی)  شاخص ترین بخش های این ساختمان هستند. این فضاهای آموزشی و تعاملی که بین آن ها طرح ریزی شده است، بهره وری حداکثری دانش آموزان مقاطع بالا مدرسه سنت مونیکا را تسهیل می کند. و البته که همه این دستاورد های طراحی، با عبور از دغدغه صداهای مزاحم و حذف همهمه این تعداد دانش آموز در محیط آموزشی فراهم شده است.

پانل های جاذب صدای کناف در پروژه (1) (Copy)

گابریلا در انتها می گوید : “ساختمان دانش آموزان مقاطع بالا این امکان را فراهم می کند تا یک تبادل انعطاف پذیر بین کلاس های آموزشی، یادگیری های گروهی، ارائه ها، و یادگیری های فردی انجام شود. این نوسازی و توسعه مدرسه سنت مونیکا، بستر های لازم برای افزایش ظرفیت رشد دانش آموزان را ضمانت کرده و از طرفی بستر بلوغ فلسفه آموزشی مدرسه را فراهم می کند.”

مسیری که مدرسه سنت مونیکا در انطباق با عصر جدید، و فراهم کردن فرصت های نوآورانه  برای دانش آموزانش انتخاب کرد، علاوه برطراحی معماران، به کمک ویژگی ها منحصر به فرد محصولات کناف که هم در اجرا و هم در انطباق پذیری ضمن طراحی، قابل توجه هستند اجرا شده است.