بررسی یک پروژه

کتابخانه عمومی ملتون – Melton Library

ملتون، ایالت ویکتوریا، استرالیا

کتابخانه عمومی ملتون، ​ساختمانی با استاندارد “۵ ستاره سبز” است، که فراتر از مرز های الزامات این استاندارد امتیاز گرفته است. در این مطلب به بررسی این ابعاد برجسته این پروژه و نقش محصولات کناف در آن می پردازیم.

ملتون، در فاصله ۳۵ کیلومتری غرب ملبورن و یکی از سریع‌ترین مناطق شهری در استرالیا در شاخص های رشد است. ​با توجه به مشخصات اقتصادی – اجتماعی پایین و رشد سریع از دهه ۱۹۹۰، تامین امکانات شایسته برای افراد جامعه، و به موازات آن، برنامه ریزی و اقدام برای کاهش اثرات زیست‌ محیطی ناشی از فعالیت های توسعه شهری، در دستور کار شورای شهر ملتون قرار دارد. این خواسته ها آنها را با چالشی مواجه کرد که هم یک ساختمان با کشش چندین ساله برای سرعت رشد ملتون و امکانات مورد نیازش فراهم کنند هم در چارچوب یک استاندارد زیست محیطی آن را بسازند تا مطمئن باشند با سیاست های کلان استرالیا و منطقه ای شان در مسائل زیست محیطی هماهنگ است. استاندارد “ستاره سبز” به همین منظور در استرالیا تدوین شده و 5 ستاره سبز بالاترین امتیاز ممکن در دریافت این استاندارد است.

کتابخانه اصلی این منطقه در سال ۱۹۷۰ طراحی و ساخته شده بود ولی ازدحام و پر شدن کامل ظرفیت آن، شورای شهر ملتون را برآن داشت تا برای ساکنین ملتون یک کتابخانه جدید بنا کنند.​ آنها با همکاری دفتر معماری Fjmat طرحی با برآورد هزینه 20 میلیون دلار برای طراحی و اجرای این بنا با هدف خدمات رسانی به عموم مردم، و منطبق با استاندارد “5 ستاره سبز” استرالیا تدوین کردند. طرحی که از همان ابتدا بلند پروازانه به نظر می رسید.​

لنس وایت (Lance White) کاشناس ارشد شرکت Fjmat  می گوید: “هنگامی که ما در همکاری با شورای شهر ملتون، وارد این پروژه شدیم، ​نتوانستیم با سازمانی که استاندارد های “5 ستاره سبز” را تدوین می کند ارتباط بگیریم و ساختمان را در برنامه های این طرح ثبت کنیم. ما طراحی ها را شروع کردیم اما به علت عدم دسترسی های لازم به مستندات و الزامات این استاندارد جدید در اوایل ساخت و ساز، تیم پروژه روندی را در مارس 2012 شروع کرد تا در لیست ساختمان های این طرح “5 ستاره سبز” ثبت شود،  کتابخانه ملتون چهاردهمین پروژه ای بود که در لیست این طرح قرار گرفت.”

به کمک استفاده از تجربیات دست اول شرکت مشاور مورچیه (Murchie Consulting) در تفسیر های لازم از این استاندارد، شرکت Fjmat و تیم پروژه توانستند فرآیند طراحی را به گونه‌ای آغاز کنند که تفسیر مورد نظر از الزامات این استاندارد را برآورده سازد.

همچنین با هدف رسیدن به الزامات استاندارد  در کل پروژه، تیم Fjmat تصمیم گرفت در مشخصات محصولات مورد استفاده با دقت عمل کند. بررسی ها بر روی طراحی و کاربری ساختمان انجام شد و در نهایت تصمیم برآن شد که از تایل های سقفی مشبک کناف برای سقف و از دیوارهای پوششی کناف و پوشش‌های محافظ در برابر حریق کناف برای دیوار ها استفاده شود.

لنس می گوید : “یکی از شاخص های مهم هنگام انتخاب محصولات از بین تولید کننده های مختلف که همگی نیز اعتبار نامه زیست‌محیطی شان را به رخ می کشند، این است که آن ها نیز به صورت مستقل از سوی نهاد صادر کننده استاندارد 5 ستاره سبز، بررسی و تایید صلاحیت شده و اعتبار نامه مرتبط با آن استاندارد را دریافت کرده باشند.​ محصولاتی از کناف که در سقف استفاده شد، علاوه بر اینکه خودشان استاندارد ” درجه سبز الف” را داشتند، از مصالحی ساخته شده اند که 90 درصد محصول نهایی را قابل بازیافت می کند و این خود بالاترین اعتبار نامه زیست محیطی برای یک محصول است.

​این یک شاخص بسیار مهم در تصمیم گیری ما بود.​ در حالی که محصولات ارزان‌تری هم بودند که در حدود ۴۰ درصد از معیارهای بازیافت را داشتند، و محصولات گران‌تری هم بودند که درصد های بالاتری از بازیافت را داشتند، اما در بین این انتخاب ها بررسی محصولات کناف به خوبی نشان می داد که ارزش بسیار بالایی نسبت به هزینه ای که برایشان می شود و استاندارد های زیست محیطی و درصد بازیافتی که بدست می آوریم دارند.​”

برای این مدل از ساختمان های چند منظوره، که در اینجا شامل اتاق هایی به منظور دورهمی، اتاق‌های آموزش کامپیوتر، یک سالن تئاتر، فضاهای مختلف و متعدد عمومی و البته خود کتابخانه بود، معیارهای استاندارد ستاره سبز در بخش کنترل صدای محیطی کاملا سخت گیرانه وضع شده بودند. ولی محصولات مورد استفاده از کناف به راحتی و نه لب مرزی، به امتیاز های لازم این معیار ها دست یافت.

لنس همچنین می‌گوید : ” این ساختمان واقعا یک ساختمان قرن بیست و یکمی است و  لازم است اشاره کنم که هم‌کاری جمعی با شورای شهر ملتون، چندین پیمانکار مطرح ساختمانی، و هماهنگی کامل میان این بخش ها از نکات برجسته و چالش های این پروژه بود.​

شورای شهر ملتون نیز به این پروژه، طراحی، و انتخاب های انجام شده برای مصالح اصلی پروژه ایمان کامل داشت. این اطمینان خاطر را می توان در شروع طراحی و آغاز ساخت پیش از آنکه پروژه بتواند برای بررسی و احیانا انجام اصلاحات در طرح ستاره سبز ثبت شود مشاهده کرد.

ساختمان نهایی بدون تلاش‌ها و مشارکت شورای شهر، شرکت ساخت‌ و ساز ADCO و تیم طراحی Fjmat امکان پذیر نبود. و اکنون نتیجه کارمان ساختمانی است که با بیش از ۱۰۰۰ کاربر در روز، حتی از انتظارات شورای شهر و تیم طراحی در برآورد حجم استفاده نیز فراتر رفته‌ است. آن‌هایی که تصمیم به اجرای این پروژه گرفتند میراثی عظیم و مثال زدنی برای جامعه خود باقی گذاشته‌اند و از طرفی امیدوارند برآورده کردن این حجم از نیاز های مردم در قالب این استاندارد، قدمی بلند برای دستیابی به هدف شان در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۱۰ درصد تا سال ۲۰۱۵، و رسیدن به سطح غیر مخرب کربن در سال ۲۰۲۵ باشد.”

به مانند معیار های روز جهانی در صدور تاییده های زیست محیطی، حتی با پیاده سازی صحیح اصول طراحی نیز در نهایت بخش عمده ای از بررسی های لازم برای صدور استاندارد “ستاره سبز” به مشخصات مصالح استفاده شده در ساختمان وابسته می شود.​ شورای شهر ملتون، با اعتماد به طراحان، در کنار مشاوره با یک شرکت مطلع، و با اتکا به اعتبار و صلاحیت های محصولات کناف، با اینکه موفق نشد پروژه را از ابتدای طراحی با مسیر سازمانی دریافت این استاندارد همراه کند، اما با اطمینان روند طراحی و آغاز ساخت را پیش گرفت و در نهایت نیز به راحتی الزامات سخت گیرانه این استاندارد را برآورده کرد.