همراه با جامعه و محیط زیست – گفت و گو با الکساندر کناف (Alexander Knauf) و منفرد گراندک(Manfred Grundke)

همراه با جامعه و محیط زیست – گفت و گو با الکساندر کناف (Alexander Knauf) و منفرد گراندک(Manfred Grundke)

https://www.knauf.com/en/subject-area/sustainability/

در این مصاحبه، شرکای مدیریتی گروه کناف درباره موضوعات پایداری و مسئولیت، اعتماد و شفافیت، نوآوری، توسعه کارکنان و چالش های امروز و آینده ابراز نظر می کنند. الکساندر کناف از ژانویه سال 2013 مسئول بخش های کنترل مالی، حقوقی و مالیاتی، فناوری اطلاعات، مدیریت مواد و بازاریابی است. حوزه مسولیت منفرد گراندک شامل بخش های تکنولوژی تولید، تحقیق و توسعه، پشتیبانی فنی و مواد اولیه خام می باشد.

تعریف شما از اصطلاح “مسئولیت شرکت”(corporate responsibility) چیست؟

الکساندر کناف:  کناف فقط یک شرکت قدیمی نیست، بلکه نوع خاصی از شراکت یعنی کسب و کاری خانوادگی است. ازاینرو نگرش ما مقیاس مقطعی و کوتاه مدت ندارد و نسل های متعدد را در بر می گیرد. این بدان معناست که برنامه ریزی بلند مدت در تمام امور در دستور کار قرار دارد، که خود شامل استفاده مسئولانه از منابع موجود می باشد. نحوه مواجه با محیط زیست، کارکنان و سرمایه نیز در زمره منابع قرار می گیرند.

منفرد گراندک: مقوله های مسئولیت و پایداری برای کسب و کار های خانوادگی چالش به حساب نمی آیند. پایداري بخشی از چگونگی  یک کسب و کار خانوادگی است. در حالی که یک شرکت سهامی خاص به طور عمده تحت تاثیر بازده سرمایه هدایت می شود، یک کسب و کار خانوادگی توجه ویژه ای به انتقال نظام مند دارایی ها به نسل های بعدی دارد. نتیجه طبیعی این فرآیند آن است که همه تصمیم گیری ها بر پایه عوامل پایدار و نه کوتاه مدت استوار می شود.

 

جنبه های منفی تصمیمات مدیریتی نیز می تواند پایدار باشد. چگونه اطمینان می دهید که تنها تصمیم گیری های مثبت و عواقب آن پایدار هستند؟

منفرد گراندک: مقوله پایداری نزد کناف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه منابع طبیعی مورد نیاز ما در معادن یافت می شوند، احیای معادن پس از بهره وری در دستور کار ما قرار دارد.  نمونه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد چگونه معادن پس از بهره وری صنعتی به زیستگاه ( Biotope )  تبدیل شده اند. ما اکنون از چندین میلیون تن گچ گوگرد زدایی شده از گاز flue gas desulphurised gypsum (FGD) به عنوان مواد خام ثانویه برای تولید گچ مصنوعی(synthetic gypsum) استفاده می کنیم. در سال های آینده نیز از مواد بازیافت شده در فرآیند تولید بطور فزاینده ای استفاده خواهیم داد. در حالت ایده آل، از طریق گوگرد زدایی از جریان گازهای دودکش (flue gas desulphurisation) نیروگاه های برق موجبات کاهش آلودگی هوا را فراهم می آوریم و سپس،  گچ مصنوعی را به عنوان ماده ای بازیافتی به زنجیره ارزش افزوده اضافه خواهیم کرد.

الکساندر کناف: در نگاه اول ممکن است اینطور به نظر برسد که فعالیت های ما به محیط زیست آسیب می رساند اما در حقیقت ما می توانیم با عملکرد خود منفعت رسانی کنیم. معادن احیا شده به زیستگاهایی ( Biotopes )  تبدیل می شوند که دارای تنوع گونه ای بسیار بالاتری نسبت به قبل هستند.  احیای معادن نشانگر آن است که دغدغه ما فقط بهروه وری از منابع معدنی نیست بلکه دستیابی به موفقیت پایدار از طریق همکاری با مردم و محیط زیست است.

شرکت های خانوادگی به طور کلی به عنوان شرکت هایی موثق و قابل اعتماد محسوب می شوند، در عین حال بسیاری به عدم شفافیت آنها اشاره می کنند. شما  تا چه اندازه می توانید از طریق شفاف سازی جلب اعتماد کنید؟

الکساندر کناف:: من فکر می کنم مرزهای ما در این باره کاملا روشن هستند. ما  در گزارش پایداری شاخص های روشنی داریم که عملکردمان نسبت به آن سنجیده می شود. در خصوص این شاخص ها ما کاملا شفاف سازی می کنیم. اما مرز شرکت های خانوادگی دقیقا بین شرکت و خانواده است. خانواده حریم خصوصی محسوب می شود، همانطور که این برای همه مصداق دارد.

منفرد گراندک: شما باید بین آنچه که برای ارزیابی شرکت و رفتار آن لازم است و آنچه صرفا برای ارضای کنجکاوی است، تفاوت قائل شوید. اگر برای برطرف کردن حس کنجکاوی مورد سوال قرار گیریم، بسیار محرمانه عمل خواهیم کرد. اما اگر در مورد ارزیابی شرکت و رفتار آن در جامعه و در محیط زیست مورد سوال قرار گیریم، در این صورت اطلاعات لازم را بی چون و چرا در اختیار خواهیم گذاشت.

 

کناف یک شرکت جهانی متنوع با تعداد زیادی شرکت های تابعه و ملی است که بعضی بسیار مستقل عمل می کنند. در عین حال شما دستورالعمل های مرکزی مانند ارزش های محوری شرکت خود را دارید. چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که برای حفظ پایداری، همه از دستورالعمل های مرکزی تبعیت می کنند؟

منفرد گراندک: من فکر می کنم هر اقدام کوتاه مدتی که بر پایه پارامترهای پایداری صورت نگرفته باشد، در آخر بیشتر برای شرکت زیان آور خواهد بود تا سود رسان. به عنوان مثال، اگر یکی از شرکت های گروه کناف برای صرفه جویی در هزینه های معدن، مواد خام آن را غارت کند، بلافاصله با عکس العمل جامعه محلی یا منطقه روبرو می شود. برای ما بسیار مهم است که کسب و کارمان را در همراهی با جوامع در مناطق مختلف پیش ببریم و نه با اعمال هزینه بر آنها. این یک جور عامل خود تنظیم کننده به حساب می آید چون افرد در صورت عدم رعایت اصول مرکزی به خودشان صدمه خواهند زد.

الکساندر کناف: ارزش های محوری شرکت ما بهترین مجاری برای اشاعه وظیفه اخلاقی در شرکت های ملی است. ما  بواسطه این ارزش ها دی ان ایDNA کناف را می شناسانیم و الگوی رفتار با محیط را  نشان می دهیم. من فکر می کنم این بهترین روشی است که در یک شرکت غیرمتمرکز می توان پیش گرفت.

 

تا چه اندازه مفهوم پایداری نزد کناف موجب نوآوری می شود؟

منفرد گراندک: من یک مثال کلاسیک در این باره می آورم: تکنولوژی گوگرد زدایی گاز دودکش برای اولین بار از سوی بابوک نوال و کناف توسعه پیدا کرد. کناف اولین سیستم ها را برای این منظور ساخت. بعدها ما از کار مهندسی فاصله گرفتیم و به طور کامل به تولید مصالح ساختمانی روی آوردیم. در مورد گچ هم ما گچ هایی عرضه کردیم که برای پردازش توسط ماشین مناسب باشند. در خصوص عایق بندی هم کناف اولین بستاوردهای(binding agents) پشم شیشه و پشم سنگ بدون فرمالدئید را ساخته است. نمونه هایی از این دست فراوانند. در همه موارد بکارگیری فن آوری سازگار با محیط زیست و ساخت مصالح ساختمانی مدرن به عنوان محورهای نوآوری مد نظر قرار دارند.

الکساندر کناف: انگیزه های بیرونی و درونی هر دو ما را به سوی پایداری هدایت می کنند. از منظر درونی، بهینه سازی مصرف انرژی، به عنوان مثال در پروسه تولید، از منافع ذاتی ما به شمار می آید. در عین حال، مشتریان از ما می پرسند: چگونه می توانید ساختمان های خود را بیشتر با معیارهای بهینه سازی مصرف انرژی وفق دهید؟؛ سهم مواد بازیافتی در محصولات شما چه اندازه است؟ و به این ترتیب، انگیزه های داخلی و خارجی در کار تحقیق و توسعه ما منعکس می شوند.

 

در مورد کارکنان: بسیاری از شرکت ها با چالش جذب و حفظ کارکنان مجرب روبرو هستند. کناف برای مشارکت در رقابت برای جذب و حفظ استعدادها چه کار می کند؟

الکساندر کناف: می خواهم سیاست کناف را در این باره در سه کلمه خلاصه کنم: جذب، حفظ و توسعه. ما اهمیت زیادی برای این قائل هستیم که کناف مورد توجه بهترین کارکنان بالقوه قرار گیرد. این از مدارس آغاز می شود. برای مثال، ما حامی برنامه STEM ( علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) هستیم. کارکنان ما در دانشگاه ها اطلاع رسانی می کنند و در گردهمایی های شغل یابی(job fair) شرکت می کنند. بسیاری از فارغ التحصیلان شایسته تصمیم می گیرند به کسب و کار  خانوادگی روی بیاورند؛ زیرا در اینجا می توانند نتایج کار خود را بسیار زودتر از استخدام در یک ابر شرکت ببینند. ما همچنین مراقبت از کارکنان خود را در دستور کار داریم و در این ساحت برای کناف مهمتر از همه چیز، به رسمیت شناختن دستاوردها است. در خصوص توسعه کارکنان نیز، ما برنامه های فراوانی برای توسعه ساختاری – آموزش و برنامه ریزی حرفه ای فراهم می آوریم. در ضمن برای جوانان، تعادل کار و زندگی بسیار مهم است و ما این مهم را در کناف جدی می گیریم.

 

فکر می کنید در آینده بزرگ ترین چالش پیش روی کناف کدام است؟

منفرد گراندک: بیش از پنج هزار سال است که از گچ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی استفاده می شود و تا جایی که به کسب و کار ما  مربوط می شود، ما معتقدیم تغییری در این روال ایجاد نخواهد شد. با توجه به اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی، عایق بندی نیز مقوله ای دراز مدت خواهد بود که ما در آن از تمایز رقابتی مناسبی برخورداریم. در حال حاضر اطمینان از این مسئله مهم است که کارکنان صلاحیت های لازم برای ایجاد شرایط مناسب توسعه را داشته باشند. بسیاری از شرکت ها ممکن است استراتژی مشابه داشته باشند اما کارکنان مشابهی ندارند. این برای ما وظیفه ای خطیر است تا اطمینان حاصل کنیم ترکیب مناسبی از کارکنان واجد شرایط و باانگیزه که مزیت رقابتی بالایی دارند را گرد خود داشته باشیم.

 

چگونه کناف و محصولات آن را در صد سال آینده توصیف می کنید؟

الکساندر کناف: من فکر می کنم بسیار بیشتر از پیش بازیافت خواهیم کرد. فرایندها نیز کمتر بر مبنای نیروی کار انسانی خواهد بود و بیشتر اتوماتیک می شود. پیش سازی مهم تر خواهد شد و به همین دلیل است که ما در مورد چگونگی استفاده از ساخت مدولار در آینده تحقیق می کنیم. ما می خواهیم مانند اپل(Apple) در صنعت ساخت و ساز باشیم؛ یعنی آنجا که صحبت از ساخت و ساز مدرن باشد ما حرف اول را در ارائه راه حل نهایی، تامین سیستم ها و پیشروی در نوآوری به زبان آوریم. ما همچنان بخش بزرگی از سود خود را صرف گسترش سیستماتیک گروهمان خواهیم کرد. این به معنی سرمایه گذاری در کشورهای جدید و همچنین حفظ کسب و کار موجود مان است.

 

منفرد گراندک: کناف نشان داده است که توانایی انطباق با تغییرات در محیط اطراف خود را دارد. ممکن است دو یا سه حوزه جدید کسب و کار به حوزه فعالیت های کناف افزوده شود. ساخت مواد جدیدی که با تکنیک ها یا فرآیندهای مشابه موجود بدست بیایند، یکی از موضوعات مورد توجه ما است. اما یک چیز کاملا مشخص است: اگر ما پویایی و سازگاری که طی هشتاد سال گذشته نشان دادیم راحفظ کنیم، بخش بزرگی از ارزش افزوده از سوی کناف ایجاد خواهد شد.

 

2019-02-17T21:36:21+00:00