سقف کاذب دقیقا چیست؟

به صورت خلاصه، سقف های کاذب، به عنوان مکمل سقف های اصلی در معماری داخلی سازه ها استفاده می شوند و روشی برای پوشش سقف اصلی طبقه هستند. به این صورت که ابتدا در سراسر فضا سازه ای فلزی به عنوان بستر به سقف اصلی ساختمان متصل می شود و صفحات روکشدار گچی بر این بستر قرار می گیرد. روش های اتصال این سازه فلزی به سقف اصلی ساختمان، و همچنین اشکال و طرح های این سازه فلزی با توجه به شرایط و نیاز محیط انتخاب می شود. یک ساختار سقف کاذب استاندارد، مزیت و فرصت های فراوانی را در اختیار طراح، اجرا کننده و استفاده کننده فضا قرار میدهد.

 

انواع سقف کاذب :

در بین ساختار های ساخت و ساز خشک کناف، سقف های کاذب به دو صورت سقف کاذب یکپارچه و سقف کاذب مشبک دسته بندی می شوند. این دو نوع سقف کاذب در مزیت های اصلی اشتراک دارند، اما با توجه به مشخصات مورد نیاز طرح و رویه هایی که در سقف کاذب استفاده می شوند می توانند ویژگی های متفاوتی به ساختمان اضافه کنند.

 

انواع سقف کاذب : سقف کاذب یکپارچه

سقف-دکوراتیو-یکپارچه

 

این نوع سقف کاذب شامل زیرسازی سبک فولادی معلق ساخته شده با مقاطع U ,L, C شکل است که صفحات روکش دار گچی در یک یا دو لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد.

 

جزئیات سقف کاذب یکپارچه کناف

(1 : سازه باربر) (2 : سازه پنل خور) (3 : پنل) (4 : آویز) (5 : سازه تراز سقف)

 

برای “صفحات روکشدار گچی” که  “پنل گچی” نیز نامیده می شوند می توان با توجه به مشخصات مورد نیاز طراح، از پنل گچی ساده، پنل گچی مقاوم در برابر رطوبت، پنل گچی مقاوم در برابر حریق، پنل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت استفاده کرد. توضیحات بیشتر برای هر کدام از این پنل های گچی را می توانید در اینجا بررسی کنید.

 

همچنین برای شرایط و نیازهای مختلف، سقف های کاذب یکپارچه نیز ساختار های متفاوتی دارند. در بخش سقف های کاذب یکپارچه می توانید به توضیحات بیشتری برای ساختار سقف کاذب یکپارچه و نمونه های مختلف آن دسترسی داشته باشید.

 

انواع سقف کاذب : سقف کاذب مشبک

سقف کاذب مشبک

 

ساختار سقف کاذب مشبک کناف از شبکه سازه های سپری (T شکل) و تایل های سقفی تشکیل می شود. این شبکه با آویز های قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می شوند. 

فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از لایه عایق را فراهم می کند و می توان به مشخصات عملکردی نظیر جذب صوت بالا دست یافت. ویژگی های مثبت فراوان این نوع سقف کاذب باعث استفاده وسیع از آن در فضاهای اداری، تجاری، درمانی و آموزشی شده است. همانند سقف یکپارچه، این نوع سقف را می توان به تنهایی یا در ترکیب با سقف کاذب یکپارچه یا خود ایستا کناف نیز اجرا کرد.

 

جزئیات سقف کاذب مشبک کناف

 

(1 : سازه تراز سقف) (2 : سازه های فرعی) (3 : تایل) (4 : آویز با فنر تنظیم)

 

با توجه به اینکه از چه تایلی برای سقف کاذب مشبک استفاده می شود می توان عملکرد های متنوعی را در محیط ممکن کرد. به طور معمول تایل های سقفی دارای ابعاد ۶۰×۶۰ سانتیمتر بوده اما امکان تولید و عرضه ابعاد بزرگتر نیز وجود دارد. و به لحاظ جنس در دو نوع گچی و معدنی، به ترتیب توسط شرکتهای کناف و کناف ای.ام.اف تولید و به بازار عرضه می گردند. تایل های معدنی به صورت پیش رنگ و تایل های گچی به صورت پیش رنگ، روکش دار یا بدون روکش تولید می شوند. روکش تایل های گچی از جنس پی وی سی (بر روی تایل) و یا آلومینیوم (بر پشت تایل) است. تایل های با روکش پی وی سی و تایل های پیش رنگ شده نیازی به رنگ آمیزی ندارند و به این ترتیب سرعت کار بالا می رود. در مکانهایی که احتمال تعرق و ریزش آب بر پشت تایل وجود دارد (مانند محل عبور لوله های تاسیساتی و مناطق شرجی نظیر شمال یا جنوب کشور)، تایل های با روکش آلومینیوم استفاده می شوند. تایل های بدون روکش، دارای قابلیت رنگ آمیزی بوده و می توان بنا به هر سلیقه ای آنها را رنگ نمود. از نظر خواص صوتی، تایل های سقفی در دو نوع ساده (فاقد خواص صوتی) و آکوستیک (جاذب صوت) تولید می شود. تایل های آکوستیک غالبا در فضاهایی نظیر سینماها، آمفی تئاترها، بانکها، فروشگاههای بزرگ و دفاتر کار مورد استفاده قرار می گیرند. تایل های آکوستیک در رده های جذب صوت مختلف و برای مصارف گوناگون تولید می شوند.

در بخش سقف های کاذب مشبک می توانید انواع تایل های قابل استفاده در سقف کاذب مشبک و ویژگی های هر تایل را بررسی کنید.

 

مزایای سقف کاذب :

ایده اصلی و شروع تولید ساختار های سقف کاذب در پاسخ به نیاز های صنعت ساختمان در دنیا بوده است. در ادامه نیز با تعامل این تولید کننده ها با معماران و مجریان ساختمان، ایده ها جدید و دیگر خواسته های مصرف کنندگان دریافت شد و ساختار های سقف کاذب و مصالح مصرفی آن به صورت مداوم اصلاح شده و توسعه یافته اند. امروزه این ساختار ها متناسب با نیاز صنعت ساختمان مهندسی شده هستند و ارزش افزوده بالایی در اجرا و کاربری به همراه دارند. در ادامه قصد داریم مزایای یک سقف کاذب استاندارد را بررسی کنیم.

 

سقف کاذب سریع و به صرفه است

به صورت کلی سیستم های ساخت و ساز خشک با توجه به اینکه مواد اولیه آن در یک روند صنعتی تولید می شود و در محل اجرا به کمترین مقدمات و آماده سازی نیاز دارند، به نسبت روش های سنتی در بخشی قابل توجهی از زمان و هزینه صرفه جویی می کند. بطوریکه با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. سقف کاذب کناف یک رده از سیستم های ساخت و ساز خشک کناف است و این سیستم ها از ابتدا با این رویکرد طراحی و به صورت مداوم بهینه سازی شده اند که بتوانند به کمک مجموعه ای استاندارد از محصولات آماده به اجرا، متعلقات نصب، و ابزار ها ویژه، ساخت ساز را تسهیل و سرعت ببخشند.

 

سقف کاذب حق انتخاب های متنوعی فراهم می کند 

تفاوتی نمی کند که به دنبال چه سبک طراحی برای استفاده در محیط باشیم، بدون شک می توان پوشش و رنگ های مناسب آن سبک طراحی را بر روی سقف کاذب استاندارد اجرا کرد. چه از سقف کاذب مشبک، یا سقف های کاذب یکپارچه استفاده شود، امکان انتخاب از بین طیف وسیعی رنگ و پوشش برای شما فراهم است. علاوه بر این، می توان فضای مناسب برای جانمایی نور ها را تعبیه و سبک های مختلف نورپردازی را هم در سقف کاذب اجرا کرد. سقف کاذب طرح پذیری بالایی برای اجرای طرح های نورپردازی های یکدست و حتی پیچیده دارند. به این صورت با فرصتی که در اختیار طراحان برای نورپردازی قرار می دهند در کنار زیبایی برای محیط های مسکونی، برای دفاتر کاری نیز عملکرد مناسبی را هم فراهم می آورند. فضاهای کاری معمولا وسیع هستند و اینکه بخشی از سقف های کاذب به نورپدازی اختصاص یابد روشی معمول برای حفظ تعادل نوری در محیط کار است.

 

سقف دکوراتیو کناف

 

سقف کاذب به راحتی نصب می شود

سقف های کاذب استاندارد به راحتی نصب می شوند، کافیست ویدیو نصب سقف های کاذب کناف را مشاهده کنید تا با روند نصب سقف های کاذب آشنا شوید. این سهولت اجرا، محدود به نصب نیست، و در صورتی که نیاز به تعمیر، تغییرات ظاهری، اضافه کردن نورپردازی، یا دسترسی به تاسیسات بین سقف اصلی و سقف کاذب و فضای بین دو سقف باشد نیز کار به راحتی انجام خواهد شد.

در ویدیو زیر می توانید روند نصب یک ساختار سقف کاذب کناف را مشاهده کنید. این ویدیو توسط شرکت کناف ایران تهیه شده و در آن نصب ساختار سقف کاذب توسط نصابین دوره دیده انجام می شود :

 

 

سقف کاذب می تواند تنظیم شرایط آکوستیکی محیط را برایتان فراهم کند

یکی از کاربرد های متداول سقف کاذب ، تنظیم شرایط آکوستیکی محیط از طریق جذب صوت است. در این حالت از تایل های آکوستیک (جاذب صوت) استفاده می شود. این صفحات به دلیل هدایت صوت از طریق سوراخ های روی تایل به فضای پشت سقف کاذب، بخشی از امواج صوتی را مستهلک می نمایند. در صورت استفاده از لایه پشم سنگ بر پشت تایل، جذب صوت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. برای اطلاعات بیشتر می توانید “دفترچه بهسازی صوتی ساختمان با کناف ایران” را بررسی کنید.

 

سقف آکوستیک

 

سقف کاذب با حفظ دسترسی به فضای تاسیساتی، آن را می پوشاند 

با توجه به این که تایل های سقفی تنها به واسطه وزن خود در درون شبکه معلق قرار دارند، امکان دسترسی سریع و آسان به فضای پشت سقف کاذب با برداشتن تایل ها فراهم است. در یک ساختار استاندارد سقف کاذب، قرار گرفتن تاسیسات در این فضا و دفن نشدن آن در داخل ساختارها، علاوه بر رفع مشکل خوردگی، کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تاسیسات، تعمیر و نگهداری حین بهره برداری از ساختمان را نیز آسان می کند.

 

ساختار های سقف کاذب کناف علاوه بر موارد بالا مزایای زیر را هم فراهم می کنند : 

 

سقف کاذب کناف و ایمنی در برابر زلزله

سه عامل مهم در طراحی ایمنی در برابر زلزله دخیل هستند : تعریف موقعیت جغرافیایی منطقه، وضعیت خاک بستر و نوع ساختمان. بیش از ۹۰% خاک ایران در برابر خطر احتمالی وقوع زلزله قرار دارد. طبق تعریف آیین نامه زلزله ایران عناصری مثل سقف کاذب علاوه بر سبک بودن باید شکل پذیر نیز باشد. 

در ساختار سقف کاذب کناف، تامین این شکل پذیری در حرکت رفت و برگشتی زلزله با حفظ ایستایی سقف و عدم آسیب رساندن به دیوار های پیرامونی تامین می شود. 

محاسبات نشان می دهد که سقف کاذب یکپارچه کناف به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی g 0.5 خود مقاومت و پایداری نشان می دهند. این در حالی است که شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین نقاط ایران حداکثر g 0.35 است. مهمترین عوامل در مقاومت این ساختار در برابر زلزله، سبکی وزن آن و بهره گیری از اتصالات و مهارهای استاندارد و مستحکم می باشد. وزن این نوع سقف ها بسیار کم بوده به طوری که این مقدار برای ساختار تک لایه با پنل 12.5 میلیمتری کمتر از 15 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.(با احتساب وزن زیر سازی). برای اطلاعات بیشتر به دفترچه “بهسازی لرزه ای ساختمان با کناف ایران ” مراجعه شود.

کتاب طراحی لرزه ای ساختار های ساخت و ساز خشک با نام “طراحی، تحقیق و کاربرد سیستم های ساخت و ساز خشک با سازه سبک فولادی برای مناطق لرزه خیز” توسط شرکت کناف ایران در مرداد ماه 1398 در تیراژ 1000 عدد تهیه و منتشر شده است. مشاهده خبر

 

کتاب طراحی، تحقیق و کاربرد سیستم های ساخت و ساز خشک با سازه سبک فولادی برای مناطق لرزه خیز

 

ساختار های سقف کاذب کناف و دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح : 

رعايت کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان (مانند عملکرد صوتي، حرارتی و رفتار جداره در برابر حريق)، کمیت های مکانیکی (مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفیت پذیرش بارهای طره ای و رفتار لرزه اي)، و مقاومت در برابر رطوبت، نقش بسزایی در ايجاد شرايط آسايش و بهره برداری مناسب از فضا دارند. کمیت های مذکور در تمامی ساختارهای کناف مطابق با روش های استاندارد آزمايش شده و از طريق مدارک و اسناد فنی اين شرکت قابل ارائه می باشند. به علاوه، برای دستیابی به اين کمیت های خاص، ساختارهای ویژه ای قابل طراحی است. این ویژگی اجازه می دهد طراحان و سازندگان، معیار های فنی مورد نظر خود را در طراحی و اجرای ساختمان پیاده سازی کنند و کمیت هایی نظیر میزان عبور حرارت، صوت و مقاومت در برابر حریق را تحت کنترل در آورند. این امکان غالبا در ساختار های سنتی فراهم نیست.

انعطاف معماری :

این ساختارها از نظر معماری بسیار منعطف بوده و قابلیت اجرای انواع قوس و شکست را دارا می باشند. همچنین این قابلیت در ساخت سقف های معلق تزئینی (دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. بدون شک، خصوصیت اخیر مهمترين مزيت ساختار سقف کاذب یکپارچه کناف، به ویژه در کشوری با معماری غنی همچون ایران به شمار می رود. این ساختار دارای قابلیت پذیرش انواع اشکال و طرح های تزئینی است و طرح ها حتی در مرحله بهره برداری از بنا نیز قابل اجرا می باشد.

 

اجرای سقف دکوراتیو

 

 

می توانید از کاتالوگ سقف های کاذب کناف برای بررسی کامل ساختار، مراحل نصب و سایر اطلاعات فنی استفاده کنید

 

 

موقعیت های استفاده از سقف کاذب :

تا اینجا با ساختارهای سقف کاذب کناف و تنوع مصالح آن آشنا شدید. اما هر ساختار مناسب استفاده در چه بخشی از یک ساختمان است؟ انتخاب ساختار ها با توجه به نوع محیط و مشخصات فنی مورد نیاز طرح، و انطباق آن با مشخصات و ویژگی های فنی ساختار ها انجام می شود. شرکت کناف ایران مشخصات فنی ساختار ها را با تهیه کاتالوگ ها و برگه های فنی کامل در اختیار طراحان قرار داده است.

از طرفی شرکت کناف ایران برای آشنایی بیشتر مخاطبان با موقعیت های استفاده از سقف کاذب نرم افزار نرم افزار آنلاین خانه کناف را منتشر کرده است. در این نرم افزار آنلاین می توانید به عنوان نمونه یک پروژه مسکونی را که در آن به خوبی موقعیت های کاربرد محصولات و ساختار های کناف به تصویر درآمده بررسی کنید و با توضیحات مناسب معرفی شده اند تا شناخت مناسبی از تنوع و جانمایی ساختار ها در محیط های مختلف بدست آورید. در اینجا می توانید نرم افزار خانه کناف را مشاهده کنید.

 

نرم افزار خانه کناف

 

 

نصب سقف کاذب و اهمیت اجرای اصولی :

با اینکه کیفیت و مزایای نصب سقف کاذب کناف نتیجه طراحی صحیح و بهینه، و مواد اولیه مرغوب است اما بدون شک این نصابان آموزش دیده هستند که می توانند نصب سقف کاذب کناف را مطابق اصول و به درستی انجام دهند و شما را از مزایای آن بهره مند کنند.

شرکت کناف ایران به صورت دوره ای اقدام به آموزش نصابین مجرب می نمایید و در سامانه خدمات کناف برای هموطنانی که قصد استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک نظیر سقف کاذب را دارند، این امکان را فراهم کرده است تا بتوانند به صورت آنلاین درخواست شان را ثبت کنند، و از مزیت نصابین مورد تایید، و محصولات اصلی شرکت کناف ایران برای اجرای پروژه و درخواست شان بهره مند شوند. نصابین مورد تایید کناف سیستم ها و محصولات کناف را می شناسند، ملزم به استفاده از محصولات اصلی شرکت کناف ایران در پروژه ها هستند و می توانند به درستی و حداقل زمان طرح مورد نظرتان را اجرا کنند.