آرزوهای بزرگ Daniel Libeskind لحن پروژه بلند مرتبه وی ” عقابی در حال پرواز” در تیرانا مرکز کشورآلبانی را شکل می دهد

پروژه ساختمان مسکونی” Magnet” واقع شده درتیرانا پایتخت کشور آلبانی، به عنوان تجسم خوشبینی و رونق یکی از اقتصادهای رو به رشد اروپا بنا گردیده است. معمار برجسته Daniel Libeskind پروژه را با یک هدف روشن تصویر نموده است: پروژه بستری است برای ایجاد زندگی با کیفیت در کنار مولفه های شاخص جنوب اروپا.

در راستای دستیابی به این آرزو، Daniel Libeskind محله ای با 800 آپارتمان متناسب برای ساکنین آن طراحی نمود و تک تک ساکنین و نیازهای آنان در مرکز توجه قرار گرفت. مجتمع شامل ساختمانهایی با ارتفاع و شکل متفاوت بود که بوسیله پیاده راه، مسیرهای دوچرخه سواری و پارکهای مشترک به یکدیگر متصل گردیدند. به علاوه معمار و سرمایه گذاران توافق کردند که حداکثر پایداری و بهینه سازی در مصرف انرژی در انتخاب مصالح و طراحی سرلوحه کار قرار گیرد.

نسلها در هارمونی

در قلب ایده معمار پروژه، هدف خلق محله ای برای زندگی آزادانه و با وقار 3 نسل وجود داشت. برای ایجاد محیطی عاری از وسیله نقلیه، پارکینگها و راههای ارتباطی در زیر زمین طراحی گردید. همچنین قرار دادن مرکز تجاری در میان مسیر پیاده راه برای ساکنین جذابیت ایجاد می کرد بطوریکه شبکه پیاده راه شامل فضای سبز و محل بازی در کنار مراکز تجاری و اداری قرارگرفته و فضای سبز علاوه بر جذب حرارت محیطی داری سیستم جذب آبهای سطحی نیز بود.

نام اختصاص یافته به یکی از شاخص ترین ساختمانهای این مجتمع، “عقابی در حال پرواز”، به سمبل پرچم آلبانی اشاره می کند. تصویر عقابی در حال پرواز علاوه بر اینکه پرچم کشور را مزین نموده، در فرهنگ کهن کشورنیز ریشه دارد. پرنده باشکوه شکاری که در سرزندگی خطوط و شکل ساختمان- و همچنین کشور- منعکس شده به سوی آینده بال گشوده است. این ساختمان شاخص به عنوان سمبل و ساختاری پیشرو تصور گردیده و شمایل منحصر بفرد آن استفاده از روشها و مصالح ساختمانی بخصوصی را اقتضا می نماید. دیوار خارجی کناف با فناوری AQUAPANEL اثبات کرده است که می تواند راه حلی ایده آل، مقرون بصرفه و با کارایی بالا برای این پروژه خاص باشد.

 

 

بهینه سازی و پایداری سیستماتیک

دیوار خارجی کناف با استفاده از فناوری آکواپنل ایده یک ساختمان پایدار را پشتیبانی می نماید: نسبت به مصالح مرسوم ساختمانی همانند بلوک و آجر، در تولید آن 50% کمتر انرژی مصرف می گردد و 30% کمتر آلودگی دی اکسید کربن تولید می نماید. وزن دیوار ها نیز در این سیستم کمتر یک چهارم وزن جداره ها در روش سنتی خواهد بود.

با وجود ضخامت کمتر جداره های خارجی در این روش (بطوریکه فضای قابل استفاده داخلی آپارتمان تا میزان 8% افزایش پیدا می کند) می توان به خصوصیات مقاومت در برابر عوامل جوی وپایداری بسیار قابل ملاحظه ای دست یافت. اجزای سبک سیستم دیوار خارجی قابلیت حمل آسانی را در حین اجرای پروژه فراهم می سازند که موجب صرفه جویی در زمان و هزینه پروژه گردیده و اثرات مخرب زیست محیطی کمتری را به جا می گذارد.

به لطف استفاده از مصالح ساختمانی نوین در نمای ساختمان، مدت زمان ساخت از 6 ماه به 3 ماه در پروژه “عقابی در حال پرواز” کاهش پیدا کرد. همچنین تاثیر بسزایی را در ارتقا سطح مقاومت حرارتی ساختمان ایجاد نموده و در طراحی و ساخت نمای خارجی در طبقه پنتهاوس نقش خاصی را ایفا کرد. در اینجا Daniel Libeskind سعی نمود تا از روشهای رایج عایق حرارتی ترکیبی دوری جسته و روشی سبک ولی مقاوم را به جای آن برگزیند. این نمای قابل تهویه با استفاده ازپنلهای سیمانی آکواپنل عمر طولانی و مقاوت بالایی را در برابر عوامل جوی ارائه می دهد و به عنوان محصولی 100% غیر ارگانیک در برابر قارچ و کپک ایمن می باشد.

 

آزادی در طراحی در ملاقات با صرفه جویی در هزینه ها

پنلهای سیمانی آکواپنل راهکاری بسیار خوب برای سطوح شیبداری است که در برابر عوامل جوی هستند. تا میزان مشخصی قابلیت خم پذیری دارند. Daniel Libeskind می گوید: ” این محصول ما را قادر ساخت تا پوشش نهایی انتخابی که پوششی تمیزکننده خود و هوا بود را به راحتی بر روی آن اجرا نماییم. پیمانکار اصلی پروژه – شرکت کنتاکت- که شرکتی محلی با توانایی مهندسی و مدیریت پروژه بالا می باشد، محصول آکواپنل را بر اساس سبکی، دوام، مقاوت کامل در برابر آب و همچنین توانایهای کلی این محصول ارزش گذاری نموده است.

Fatmir Bektashi مدیر پروژه و مالک شرکت Kotakt می گوید: “ما پنل سیمانی “آکواپنل” را به علت شکل و فرم کلی ساختمان در همه جا استفاده نمودیم. همچنین نصب آسان این پنل سیمانی و هزینه های کمتر آن نسبت به دیگر مصالح  ساختمانی مربوط به نمای ساختمان در این تصمیم گیری نقش داشت.”

Daniel Libeskind می گوید: “ما قدردان کارایی پنل سیمانی آکواپنل و سیستم کامل و توسعه یافته آن و همچنین حمایت کناف در مرحله طراحی هستیم”. دیوار خارجی کناف با سیستم آکواپنل به معماران و سرمایه گذاران اطمینان مورد نیاز را برای توسعه پروژه ای پیشرو و کاملاً خلاقانه همانند برج “عقابی در حال پرواز” می دهد.