بهینه سازی مصرف انرژی با عایق های معدنی؛ گامی در مسیر توسعه پایدار

ایران از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی و سوخت فسیلی(نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ) در جهان به حساب می آید و نود ونه درصد انرژی تولید شده در ایران از منابع نفت و گاز تامین می شود. میزان مصرف انرژی ارتباطی تنگاتنگ با توسعه پایدار دارد. هر قدر مصرف انرژی بهینه تر باشد، امکان پایداری توسعه بیشتر می شود. الگوی مصرف انرژی در ایران نشان از بی توجهی به محدودیت منابع انرژی و همچنین بی توجهی به فواید انرژی های تجدید پذیر و مضرات سوخت های فسیلی دارد. شاخص شدت مصرف انرژی در ایران بر اساس ترازنامه انرژی، پنج برابر متوسط جهانی است، که در مقایسه با ترکیه سه و نیم برابر، در مقایسه با چین دو برابر و در مقایسه با ژاپن چهارده برابر بیشتر بوده است. با توجه به محدود بودن منابع انرژی و ضرورت کنترل آلودگی ناشی از مصرف بی رویه سوخت فسیلی و بالا رفتن قیمت حامل های انرژی و همچنین به منظور تضمین توسعه پایدار، بهینه سازی مصرف انرژی در ایران امری ضروری به نظر می رسد.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

میزان مصرف انرژی در بخش ساختمان و خانگی سالانه معادل 396 میلیون بشکه نفت خام و در بخش های صنعت و حمل و نقل به ترتیب معادل 331 و 319 میلیون بشکه نفت خام بوده است. این بدان معناست که سی درصد از انرژی مصرف شده کشور در بخش ساختمان و خانگی استفاده می شود که در صورت بهینه سازی مصرف می توان تا حدود چهل درصد از آن را صرف جویی کرد. همانگونه که آمار ارائه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران نشان می دهد، بخش ساختمان و خانگی بیشترین سهم را در مصرف انرژی به خود اختصاص می دهد و بهینه سازی مصرف در این بخش می تواند مزایای بسیاری از جمله کاهش مصرف سوخت ملی و کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن، حفظ منابع نفتی و گاز و همچنین کمک به اقتصاد خانواده و اقتصاد ملی را به دنبال داشته باشد.

عایق های معدنی بهترین روش بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بکارگیری عایق های معدنی بهترین راه بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان است. در فصول گرما به خصوص در تابستان، گرما از طریق دیوار، پنجره و سقف به داخل ساختمان وارد می شود و در فصول سرما و زمستان نیز سرما از همین طریق خارج می شود. عایق های معدنی هم موجب گرم نگه داشتن خانه در زمستان یعنی کاهش مصرف سوخت در فصول سرد می شوند و هم موجب خنک نگه داشتن خانه در تابستان یعنی کاهش مصرف برق در فصول گرما می شوند. انتخاب عایق مناسب و نحوه اجرای آن در بهینه سازی مصرف انرژی اهمیت زیادی دارد. در انتخاب عایق مناسب میزان مقاومت حرارتی و ضریب هدایت حرارت باید مورد دقت قرار گیرد. هر اندازه ضریب هدایت حرارت کمتر باشد و میزان مقاومت در برابر حرارت بالاتر باشد، عایق مناسب تر خواهد بود. محل مناسب استفاده از عایق ها و نحوه نصب آنها نیز دارای اهمیت است. برای دستیابی به نتیجه مناسب بهتر است عایق بندی در دیوارهای خارجی و جداکننده ساختمان، دیوارهای داخلی و سقف استفاده شود.

روش های عایق کاری حرارتی

عایق کاری حرارتی در ساختمان ها به سه صورت اجرا می شود که شامل عایق کاری همگن، عایق کاری از خارج، و عایق کاری از داخل می شود. در عایق کاری همگن مصالح دیوار دارای خواص عایق حرارتی هستند اما در صورت جذب رطوبت ویژگی خود را از دست می دهند. عایق کاری از خارج، اینرسی حرارتی ساختمان را حداکثر می کند و نوسان دمای داخل ساختمان را به حداقل می رساند و معمولا برای منازل مسکونی بکار می رود. عایق کاری از داخل اینرسی حرارتی ساختمان را به حداقل می رساند بطوری که در کوتاه مدت دما سرد یا گرم می شود و معمولا برای ساختمان هایی که کاربری دائمی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در گزارشی محل قرارگرفتن عایق ها را در سه شهر تهران، اهواز و تبریز با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت بررسی کرده است که نشان می دهد در شهر تهران عایق های دولایه داخلی و خارجی، در تبریز عایق های یک لایه داخلی و در اهواز عایق یک لایه خارجی به عنوان روش های بهینه مناسب هستند.

نسل جدید عایق های معدنی؛ مینرال پلاس

کناف اینسولیشن (Knauf Insulation) با بیشتر از سی سال تجربه در صنعت عایق، از مشهورترین تولید کنندگان عایق های معدنی در جهان است که با محصولاتی مانند عایق معدنی مینرال پلاس، علاوه بر عایق کاری حرارتی، عایق کاری صوتی، عایق کاری در برابر رطوبت و مقاومت در برابر حریق را نیز میسر کرده است. از عایق معدنی مینرال پلاس می توان در عایق کاری داخلی و خارجی با کمترین ضریب هدایت حرارتی استفاده کرد.  ضریب جذب صوت عایق های مینرال پلاس بین 9/0 و 1 است که موجب کاهش ورود آلودگی های صوتی و سر و صداهای محیط اطراف به داخل ساختمان و کاهش انتقال صوت در فضاهای مجاور داخل ساختمان می شود. علاوه بر بخش ساختمان، استفاده از عایق های معدنی مینرال پلاس در بخش صنعت نیز، که از پر مصرف ترین بخش ها محسوب می شود، موجب کاهش اتلاف حرارت و همچنین محافظت از تجهیزات در مقابل حریق می شود. عایق معدنی مینرال پالس علاوه بر این‌که خود در برابر حریق مقاوم است، اگر در سیستم های درای وال(ساخت و ساز خشک) استفاده گردد، باعث افزایش مقاومت در برابر حریق می شود.

با توجه به محدود بودن منابع انرژی، افزایش روز افزون قیمت حامل های انرژی و آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف بی رویه انرژی فسیلی، بهینه سازی انرژی مصرفی در ساختمان که بزرگترین بخش مصرف کننده انرژی در کشور به شمار می آید، امری ضروری به نظر می رسد. بهترین روش بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان استفاده از عایق های حرارتی است. برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان خود از طریق عایق کاری حرارتی و آشنایی با عایق های معدنی مینرال پلاس می توانید با کارشناسان کناف ایران ارتباط برقرار نمایید و یا برای دسترسی به اطلاعات فنی در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی و عایق های معدنی به وبسایت کناف ایران به آدرس مقابل مراجعه فرمایید: http://www.knauf.ir/

منابع :

: https://goo.gl/vBezZJراهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی

شرکت ملی نفت ایران، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت: https://goo.gl/y6v27w

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: https://goo.gl/df3ig2

مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی: https://goo.gl/7n1ZXV

وبسایت کناف ایران: http://www.knauf.ir/